Yemek Odası Aydınlatırken Sık Yapılan Yanlışlar

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Yemek Odası Aydınlatırken Sık Yapılan Yanlışlar

Bizim kültürümüzde aslında yemek odası kavramı yenidir desek yeridir. Bizde genelde yemekler ya salondaki masada, ya da mutfaktaki masada yenir. Aydınlatma seçimi de bu iki yere göre yapılır.

Aslında yemek odasının ayrı olması gerekir ve son zamanlarda yemek odası tasarımları yapılarda yer almaya başladı diyebiliriz. Yemek odalarında yapılması gereken ideal aydınlatmada odanın durumuna ve odada bulunan eşyalara göre değişkenlik gösteren bir durumdur.

Yemek Odasında Işık Kaynağı Rengi

Yakın bir zamana kadar sarı ışık, birçok evde tercih ediliyordu. Ancak sarı ışık her ne kadar gözleri dinlendirse de, ortamın dekorasyonuna uymayan bir tarafı var diyebiliriz. Günümüzde üretilen beyaz LED ışık kaynakları da gözleri yormayan bir yapıya sahiptir.

Bu yüzden yemek odalarında genel olarak beyaz ışık kaynaklarının kullanılması daha iyi olacaktır. bu renklerin sıcaklığı ile ilgili bir durumdur. Beyaz rengin sıcaklığı yemekten daha fazla keyif alınmasını ve birçok durumda pozitif bir ruh halini yansıtır.

Ayrıca beyaz ışık kaynağı, eşyaları daha net, belirgin ve güzel gösterir. Yemek odalarında çok fazla eşya bulundurulması da yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Çok fazla eşya aydınlatma kalitesini de olumsuz yönde etkiler.

Bazı yemek odalarında kullanılan gizli spot aydınlatma da, yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Spot aydınlatmalar, ortamın yeterince ışık almasını engeller ve gölge oluştururlar. Bir anlamda aydınlatma kalitesini bozarlar.