LED Aydınlatma Özellikleri

LED ampuller geleneksel akkor ampullere göre %90 daha az enerji harcarlar ve daha fazla ışık üretirler. Bunun anlamı bu ampullerin daha az ısı üretmeleri ve daha az elektrik tüketmeleridir. Geleneksel akkor ampul kullanan bir ev ile LED ampul kullanan bir ev kıyaslandığında, aradaki tasarruf oranının %30 civarında olduğu görülecektir.

Çoğu kişinin bildiğinin aksine LED ampullerin parlaklık değeri, Watt değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanmıyor. Işığın parlaklık değeri Lümen denilen bir birim ile ölçülür. Bu durum LED ampuller için de geçerlidir. Lümen değeri ne kadar yüksekse ışığın şiddeti de o kadar yüksektir.

Mesela 60 Watt değerinde bir LED ampul, 100 Watt değerinde olan akkor ampule göre daha fazla parlaklık sağlar. Sebebi ise ışığı daha fazla yansıtabilmesidir. 60 Watt güce sahip olan bir LED ampul 806 Lümen ışık parlaklığı değerine sahiptir.

LED Aydınlatma ile Yüksek Oranda Tasarruf Sağlanabilir

LED aydınlatmalar uzun bir süre bakım gerektirmeden kullanılabilir. Öyle ki bir LED ampulün ortalama ömrü yaklaşık olarak 50 yıl olarak belirlenir.

Ayrıca dünya standartlarına uygundur ve geri dönüştürülebilir bir yapısı vardır. İç mekânlarda ya da dış mekânlarda alanın büyüklüğüne göre 3/1 oranında LED ampul kullanılması yeterlidir. Bu değer akkor lambalarda tam üç katıdır. Bu da üç katı fazla enerji harcanması anlamına gelir.

Ayrıca LED ampuller sağlığa yararlıdır.