Koridor ve Giriş Alanlarının Aydınlatılması

Koridor aydınlatmalarına, hol ve girişlerin aydınlatılması ile başlanabilir. Koridorlar hol ve girişlerle bağlantılı olduklarından dolayı, buralarda yapılan aydınlatmaların devamı şeklinde tasarlanmalıdırlar.

Giriş alanlarında tavan aydınlatmasının yanı sıra duvara yönlendirilen aydınlatmalar da büyük iş görecektir.

Bazı girişler üst kata çıkan merdivenlerin olduğu yerde başlar. Buraları bir tür koridor olarak düşünebiliriz. Bu yüzden tavan apliklerinin bu tür alanlarda kullanımı, aydınlatma açısından görsel bir açının elde edilmesini sağlayacaktır.

Hol ve giriş alanlarında ve aynı zamanda koridorlarda spot aydınlatmadan kaçınılması gerekir. Spot aydınlatmalar yüksek oranda gölge oluşumuna neden olur ve sanki ortam karanlıkmış gibi bir his verirler.

Koridor Aydınlatılmasında Bunları Yapın

Eve gelenleri karşılayan ilk alan olan koridorlar giriş alanları ile birlikte aydınlatılması gereken yerlerdir. Genelde bu iki alanın aydınlatması birbirini tamamlar. Bu yüzden giriş alanlarına uygun olan tavan aydınlatmaları ve duvar aydınlatmalarının, bu yerlerde de kullanılması gerekir.

Bazı durumlarda koridor alanlarında sensörlü aydınlatma tercih edilebilir. Çünkü bu alanlar evin en sık kullanılan bölümlerindendir. Sürekli olarak ışığı açıp söndürmek yerine, siz bu alandan geçtiğinizde yanan ve sonrasında sönen bir sistemin olması tasarruf ve kolaylık açısından yararlı olacaktır.

Koridor alanlarında ayrıca tasarruf sağlayan ürünlerin kullanılması gerekir. Geleneksel akkor lambaların kullanılması, gereğinden fazla enerjinin harcanmasına ve kabarık faturaların gelmesine neden olur.