Salonları Doğru ve Etkili Aydınlatabilmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Salon evimizin en merkezi noktasıdır. Özellikle gün içerisinde geçirilen vakit ve misafir ağırlama noktası olarak seçilen salonlar doğru aydınlatılmadığı zaman geçirilen zamandan istenilen verim alınamayabilir. Şık, kullanışlı ve göz alıcı bir salon oluşturmanın en önemli noktalarından biridir aydınlatma. Özellikle doğru aydınlatmanın olmadığı salonlarda dekor ve dizayn ne kadar kaliteli olursa olsun doğru bir şekilde yansımaz kullanıcılara. Bu sebeple öncelik her zaman doğru aydınlatma olmalıdır.

İlk başta salonun hangi amaç için kullanılacağı tespit edilmelidir. Sadece misafirlerin ağırlanacağı bir yer mi yoksa günlük hayatta da ev halkının gününü geçireceği bir yer mi olacağı kararlaştırıldıktan sonra ışık zevkine göre tercihler yapılmalı. Örneğin, loş ışık ile vakit geçirmeyi seviyorsanız salonun normal aydınlatmasının yanın da bir de abajur edinmeniz gerek. Normal şartlar altında salonun her köşesinin kaliteli bir şekilde aydınlanması gerek bu şekilde doğru ve etkili bir aydınlanma elde edilmiş olur. Fakat normal düzeninde loş ışık seven kimselerin kendi kullanımları için bir abajur edinmesinde fayda var.

Salon Aydınlatmaları Nasıl Olmalıdır?

Salon aydınlatması genel anlamda yemek yenen kısmı ve oturma kısmı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yemek yenme kısmında tercih edilmesi gereken aydınlatma kesinlikle bol ışıklı olmalı. Çünkü kimse yediği şeyi görememek gibi bir durum yaşamak istemez. Işıltılı avizeler ve sarkıt lambalar yemek masasının üzerinde kullanılabilecek en doğru aydınlatma çeşitleridir.

Salonda yaratmak istediğiniz algıya göre ışık tercihlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin; salonunuzu geniş göstermek istiyorsanız her köşesinin aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz. Ya da vurgulamak istediğiniz herhangi bir tablo ya da bir eşya var ise bu eşyanın yakınlarına bazı aydınlatma eklemeleri yaparak bu parçayı göz önüne çıkarabilirsiniz.

Salonda çok çeşitli aydınlatma şekillerinden kaçınmak gerek. Çok fazla çeşit şıklıktan uzaklaşılmasına sebep olabilir. Göz yormayan ve ihtiyacı karşılayacak düzeyde aydınlatma veren renklerde ışık kullanılmalıdır. Ayrıca çok aşırı aydınlık ve dekorasyona uymayan tarzda aydınlatmalardan da kaçınılmalıdır.

Salonda doğru ve etkili aydınlatma için öncelikle salonun kullanım amacı belirlenmeli, dekorasyona uygun, göz yormayan, çok fazla çeşitli olmayan ve ihtiyacı karşılar düzeyde ışık veren aydınlatmalar seçilmelidir.