Salon Aydınlatmasında Sık Yapılan Yanlışlar

Salon aydınlatmasında çok sık olarak yapılan yanlışlardan bir tanesi, salon alanlarının ne için kullanılacağının belirlenmemesidir. Her ne kadar salon alanları misafirlerin ağırlandığı ve ev sakinlerinin sık yaşam alanları olarak yer alsa da, bazı evlerde misafir odaları ayrı olarak dizayn edilir.

Salon alanlarının ne için kullanılacağının belirlenmesi, aynı zamanda genel aydınlatma ya da özel aydınlatma mı kullanılması gerektiğini belirleyen unsurlardandır.

Genelde salon alanlarında yemek yenilen alanlarda ve oturma kısımlarında olmak üzere iki ayrı aydınlatma elemanı kullanılır. Ancak aydınlatma elemanlarının ışık şiddeti yeterli olmadığı zaman, iki adet aydınlatma elemanı da yeterli olmayacaktır.

Farklı Dekorasyon Aydınlatmalarının Salonlarda Kullanılması

Dekorasyonu bozan ve farklı türde olan aydınlatma elemanlarının kullanılması da sık yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Salonda bulunan eşyalar ile aydınlatma elemanlarının uyumlu olması gerekir.

Salonun dinlenme amacıyla kullanılması durumunda fazla aydınlatma elemanı kullanılmasına gerek yoktur. Duvar rengine ve eşyaların durumuna uyum sağlayacak bir aydınlatma elemanı kullanılması yeterli olacaktır.

Televizyon etrafında çok sık ışıklandırma kullanılması da yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Televizyon etrafında çok fazla ışık kaynağı olması gözlerin yorulmasına ve izleme kalitesinin düşmesine neden olur.

Yemek masası için tavan aydınlatması ideal olacaktır. Birçok evde ayaklı aydınlatma ürünleri ile yemek masasına yeterli miktarda ışık gelmesi engellenir.

Salon alanlarında birden fazla ışık kaynağı kullanılacaksa dört köşede tavanda yapılacak aydınlatma düzeneği daha ideal olacaktır. Eğer ışık kaynağı tek bir noktada olacaksa, ışığın şiddetinin yeterli olması gerekir.