Projektörler ve Kullanım Alanları

Dış mekânlarda sıklıkla kullanılan aydınlatma ürünlerinden bir tanesi olan projektörler, genel olarak güvenlik ve işaret amaçlı kullanılırlar. Reklam panolarında, büyük şirketlerin logolarının aydınlatılmasında, fabrika alanları gibi geniş sahaya sahip olunan yerlerde, çeşitli boyutlarda ve ışık gücüne sahip projektörler kullanılır.

Işık demetlerinin belirli bir yöntemle, paralel ışınlar şeklinde yansıtan bir aygıttır. Her yöne doğru çevrilebilir. İlk olarak birinci dünya savaşı sırasında kullanılmıştır.

Günümüzde birbirinden farklı tasarıma sahip türleri bulunur. Cadde ve sokaklarda bulunan reklam tabelalarının aydınlatılmasında, küçük boy olan projektör cihazları kullanılır. Eski modellerin ampulleri, çok fazla ısındığından dolayı, sıklıkla patlama sorunu ile karşılaşılıyordu. Son teknoloji olan LED ampullerin kullanılması ile birlikte bu sorun ortadan kalktı.

LED ampullere sahip olan aydınlatmaların kullanılması, ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlıyor.

Projektörler aynı zamanda yön bulmak içinde kullanılır. Yeterli büyüklükte projektör ışığını takip eden bir kimse, aradığı yeri kolaylıkla bulabilir. Atmosferde uzun mesafelere kadar ışık yayabilir.