Ofislerde İş Verimliliğini Arttırabilecek Aydınlatma İpuçları

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Ofislerde İş Verimliliğini Arttırabilecek Aydınlatma İpuçları

Ofislerde daha verimli bir çalışma ortamı yaratmak için aydınlatmanın belli kriterlere göre yapılması gerekir. Aydınlatma sistemine dikkat edilirse çalışanların motivasyonu da artar ve iş verimliliğinde kalite yaşanır. İş güvenliği konusunda da bazı tehlikelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aydınlatma tasarımı ile iş kalitelinizde yüksek oranda bir artış sağlarsınız.

İşyerini Doğru Aydınlatmada Yapılacak İpuçları

Çalışanları motive ettiği gibi enerji sarfiyatını da önleyen doğru aydınlatma sistemiyle iş kalitesinde veriminde artış yaşanır. Ofislerde özellikle ergonomik aydınlatma sistemleri sağlanmalı ve estetik yönden de profesyonel bir tasarım oluşturmalı. Aydınlatma kalitesini belirlerken tasarımın doğru şekilde uygulanması gerekir.

Ofis Aydınlatmasında Nelere Dikkat Edilir?

Ofis aydınlatılmasında özellikle gün ışığından dengeli şekilde yararlanılması gerekir. Doğal ışık kaynağından yararlanıldığı zaman çalışanların da verimliliği artar. Alan geniş ise alanın büyüklüğüne uygun bir sistem yapılmalı ve ofisin her şeyi eşit şekilde aydınlatılmalı. Kalabalık çalışma ortamlarında yüksek ısı veren aydınlatma sisteminden kaçınılması gerekir.

Kaliteli seçim yapmanın yanı sıra verimli bir aydınlatma da tasarruf açısında gereklidir. LED aydınlatma sistemi özellikle enerji tasarrufu açısından önemlidir. Gereksiz enerji israfından kaçınmanızı sağlar. Ofis düzenlemesinde renk kombinasyouna da dikkat etmeli ve seçtiğiniz ışığın eşyaları daha iyi bir şekilde göstermesi sağlanmalı. Işık direk olarak göze gelmemelidir. Işığın yansımasına neden olacak materyaller ortadan kaldırılmalı. Gün ışığına yakın renkler ise çalışanların verimliliğini artırır.