Ofis Aydınlatmasında Sık Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Ofis Aydınlatmasında Sık Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Ofis ortamları iş verimi açısından dekorasyonu ve aydınlatılmasında dikkat edilmesi gereken alanlardan bir tanesidir. Birçok ofis aydınlatılmasında daha iyi şeyler yapmak adına yapılan yanlış uygulamalar yüzünden, verim oldukça düşebiliyor.

Sıkça yapılan yanlışlardan bir tanesi, çok fazla şiddette ışığın ofislerde kullanılmasıdır. Göz sağlığı açısından ideal olan sarı renkteki ışıktır. Ofis tasarım renklerinin de aydınlatmaya uygun olması gerekir.

Kalabalık bir ofis ortamı varsa ışık şiddetinin de biraz fazla olması gerekir. Çalışan insan sayısına göre, ışık şiddetinin ayarlanması gerekir.

Ofis Aydınlatmalarında Optimum Aydınlatma Yapılamaması

Işık demetlerinin homojen olarak yayılmasını sağlayamama, sıklıkla yapılan hatalardan bir tanesidir. Işığın homojen olarak yayılmasını sağlamak, gerekli sayıda ve şiddette ışık kaynağı kullanmak ile mümkün olur.

Kişisel Aydınlatma Alanlarının Kullanılmaması

Ofis ortamlarında odaklanmanın en iyi yollarından bir tanesi, ışığı belli bir noktada odaklamaktır. Genelde masada yer alacak bir LED ampul bunu sağlayabilir. Masa lambalarının yanı sıra genel aydınlatmanın da yapılması gerekir.

Gün Işığının Verimli Bir Şekilde Kullanılmaması

Gün ışığının etkili bir şekilde kullanılmaması özellikle ofis ortamlarında aydınlatma israfına neden olur. Ofis ortamlarında yapılan dekorasyonlar hem normal aydınlatma elemanlarının, hem de gün ışığının güzel göstermesini sağlayacak düzeyde olmalıdır. Birçok kişi genelde bu uyumu göz ardı eder ve israfın yanı sıra ortaya çok hoş görünmeyen dekorasyon tasarımı çıkar.