İç Mekân Aydınlatmasının Önemi

Ev, ofis, işyeri gibi mekânların aydınlatılması iç mekân dekorasyon ve dizaynı konusunda oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Evimiz gibi oldukça fazla zaman geçirdiğiniz mekânların aydınlatmaları sandığımızdan çok daha önemli bir detay. Çünkü iç mekan aydınlatma seçenekleri yanlış uygulandığı zaman hem ruh sağlığını hem de fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yeterince aydınlatılmamış bir mekan ruh sıkıntısı yaratarak pozitif enerjiyi alırken, aşırı aydınlatılmış bir mekan ise, gözlere zarar vererek baş ağrısına neden olabiliyor.

Bu Noktalara Dikkat!

Ev ya da ofisinizde hiçbir zaman her odaya aynı aydınlatma sistemini kullanmamalısınız. Her odanın gün ışığını alış şekli farklıdır. Bir oda fazla güneş ışığı alırken, diğer bir oda hiç ışık almayabilir. Bu nedenle karanlık odalarınıza daha iyi aydınlatan bir sistem uygulamanız gerekiyor.

Evin girişine kullandığınız aydınlatma sistemlerini duvarlara dönük olarak kullanmanız daha hoş bir hava yaratırken, yemek odalarında ise yemek masasının üzerine ayrı bir aydınlatma sistemi yerleştirebilirsiniz. Mutfakta da yemek odası gibi tezgah üzerine ayrı bir aydınlatma kullanabilirsiniz.