İç Mekân Aydınlatma Türleri

İç mekânda kullanılan aydınlatma türlerinin seçimi, en az dış mekânda kullanılanlar kadar önemlidir. Birçok türü bulunan aydınlatma ürünlerinden, evlerinizin ihtiyacı oranında seçim yaparak kullanabilirsiniz.

Islak hacme sahip olan alanlarda kullanılan aydınlatma ürünlerinin, koruyucu glop camları olmalıdır. Dış mekânlarda bulunan aydınlatma ürünlerinde de kullanılan glob ürünleri, özel ve dayanıklı bir cam türünden yapılır. Akrilik denilen bu malzeme sayesinde, nemden ve sıcaklıktan, ampulleri koruyabilirsiniz. Aşırı sıcaklıklarda ve nemlerde bu koruma olmadan lambalar patlayabilir ya da arızalanabilir.

Duvar aplikleri, iç mekânlarda sıklıkla kullanılan, aydınlatma türlerinden bir tanesidir. Kullanıldığı yerlerde hoş bir görüntü oluştururlar. Apliklerin doğru yerlerde kullanılması, görsel açıdan önemlidir. Dubleks tarzı evlerde merdiven boşluklarında ve evin girişlerinde kullanılması gerekir.

Ayaklı aydınlatma ürünleri salon alanlarında kullanılırlar ve ayak kısımlarında ayar düğmeleri bulunur. Bu sayede, istenilen miktarda ışık sağlanabilir.

Işık rengi de diğer önemli faktörlerden bir tanesidir. Işık renginin kullanıldığı yerin rengine uygun olması gerekir. Bazı durumlarda zıtlıklardan da güzel bir dekor elde edilebilir.