Fonksiyonel ve Görevsel Aydınlatma

Dekoratif aydınlatma çeşitleri içinde fonksiyonel ve görevsel aydınlatma çeşitleri hem evinizin belirli bölgelerinin aydınlatılmasında hem de evdeki aksesuarların kendini daha şık bir şekilde göstermesinde önemli bir rol oynuyor.

Dekoratif ve Fonksiyonel Aydınlatma

Dekoratif aydınlatma, evinizde estetik bir görünüm oluşturan dekor aksesuarlarının, daha geniş biçimde açıklanmasıyla aynaların, fotoğraf raflarının, antika dekoratif ürünlerin ve vazoların bulunduğu köşe ya da duvarların aydınlatılması sistemidir. Evinizde vurgulamak istediğiniz belirli bölgelere bu aydınlatma sistemlerini kullanarak evinizde çok şık bir tasarım elde edebilirsiniz. Genel aydınlatmanın en az 2 katı kadar aydınlık bir ortam sağlayan dekoratif aydınlatma evinizde mükemmel vurgular yaratabilirsiniz.

Fonksiyonel aydınlatma ise, mutfakta tezgah üstlerini, çalışma odasında çalışma masalarını, yatak odalarınızda okuma masalarını aydınlatan sistemlerdir. Fonksiyonel olarak işlev gören bu sistemler çalıştığınız bölgelerin daha iyi aydınlatılmasını sağlar. Abajurlar, spot lambalar, sarkıt lambalar ve aydınlatma çeşitleriya da lambaderler bu görevi gören ve dekoratif olarak en çok tercih edilen fonksiyonel yani görevsel aydınlatma çeşitleridir.