Evler Nasıl Doğru Aydınlatılır?

Evlerde yapılacak aydınlatmanın en iyisi optimum olarak yapılacak olan aydınlatmadır. Optimum aydınlatma tasarrufu ve dekorasyon uyumunu içinde barındırır.

Optimum aydınlatma ne fazla, ne de az aydınlatmadır. Gereğinden fazla aydınlatma kavramı, mekana ve özelliklere göre değişkenlik gösterir.

Mekandaki bulunan eşyaların özellikleri de aydınlatmanın niteliğini ve miktarını etkileyen türdendir. İç mekanlarda yapılacak olan aydınlatmanın renginin de eşyaların rengi ile aynı olması, uyumu sağlayacaktır.

Beyaz eşyalar ile döşenmiş bir evde beyaz ışık kaynağı kullanmak yerinde olacaktır. ancak sarı bir ışık kaynağı da kullanılabilir. Ancak beyaz ışığın gözleri yoran bir yapısı vardır. Dekoratif olarak güzel olsa da gözleri bir süre sonra aşırı derecede yorar.

Aydınlatmada Tasarrufun Sağlanması

Dekoratif bir unsur olarak kullanılacak olan aydınlatmanın aynı zamanda tasarruf sağlaması da gereklidir. İyi bir aydınlatma hiçbir zaman çok fazla ışık kaynağı olarak algılanmamalıdır.

Piyasada günümüzde en fazla tasarruf sağlayan ışık kaynakları LED ampullerdir. Uzun bir süre dayanabilirler ve dekoratif olarak kullanılabilecek birçok türü bulunur.

Salonlarda avize olarak, spot ampul türlerinden ya da ayaklı modellerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca tavan bölümlerinde gizli ışık kaynakları da salonları hoş gösterecek ve aynı zamanda tasarruf sağlayacaktır.

Hollerde ve girişlerde ise tavan ve duvar aplikleri kullanılabilir. Ayrıca aydınlatma kaynaklarının sensor özellikli olması, sık olarak kullanılan bu alanlarda aydınlatmada da tasarruf yapılmasını sağlayacaktır.