Ev Aydınlatmasında Sık Yapılan Yanlışlar

Birçok insan için bir odayı aydınlatmak; bir lamba takmak veya anahtarını çevirmek gibi basit görünebilir; ancak, aydınlatmanın bazı fonksiyonlarını ihmal etmek, verimli kullanılabilecek enerjinin boşa harcanmasına ya da gereksinim olduğu yerde aydınlatma eksikliğine neden olabilir. Evinizdeki aydınlatma size kasvet hissi veriyor ise bu basit hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz.

Yanlış Işık Seçimi

Yanlış aydınlatma seçenekleri evinizde sıkışık ya da sinir bozucu hissettirebilir. Aydınlatma gereçlerini seçerken insanların yaptığı en yaygın hatalardan biri lamba tasarımlarına önem verirken oda boyutlarını düşünmemesidir.

Aydınlatma Açısını Düşünmek

Doğru aydınlatma araçlarını seçmek her zaman yeterli değildir, aynı zamanda bir odaya etkili bir şekilde yerleştirildiğinden emin olmak da önemlidir. Örneğin mutfakta iş yapacağınız tezgâh üzerine düşen gölgeler ışığın doğru açıyla yerleştirilmediğinin kanıtıdır.

Enerji Sarfiyatı

Enerji tüketen, eskimiş akkor ışıkları kullanmak artık pek mantıklı gelmiyor. Piyasadaki teknolojik açıdan çok gelişmiş ampullerin birçoğu ile daha az enerji kullanılabilirken, daha ekonomik bir aydınlatma sağlamış olursunuz. Ekonomik aydınlatma için ayrıca dimmer ayarlanabilir lamba anahtarlarını da düşünebilirsiniz.

Renk Sıcaklığını Göz Ardı Etmek

Özellikle ampul seçimi aydınlatmada yapılan en büyük hatalardan biridir. Beyaz ve sarı ışık olarak bilinen ampuller farklı renk sıcaklıkları ile doğru amaca uygun kullanılmalıdır. Örneğin bir çalışma lambasında sıcak sarı ışık kullanmak, çalışmaya odaklanmanızı zorlaştırabilirken, beyaz soğuk ışık tercihli lamba kullanımı çok daha etkili olabilir.