Bahçeler Aydınlatılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe dekorasyonlarında iyi bir tasarım yapılırsa huzur ve sakinliği sizlere getirir. Tasarımda her ayrıntı önemli. Süs eşyaları, mobilyalar, duvar renkleri ve yer döşemelerinin hepsi uyumlu olması gerekir. Özellikle Bahçe aydınlatılması burada devreye girer. Tüm konforu iyi bir aydınlatma sistemi sağlar.

Bahçe Aydınlatmasında Önemli İpuçları

Peyzaj ve bahçe düzenleme işlemi ustalık gerektirir. Renk tonları iyi şekilde ayarlanmalı ve tüm bunlar yapılırken bahçenin iyi aydınlatılması gerekir. Sabah, öğle ve akşam tüm gün ışıktan iyi bir şekilde yararlanmalısınız. Güçlü ışık kaynağı yerine her zaman tasarruflu olanlar tercih edilmeli. Bahçenizin hangi kısımlarını çok kullanıyorsanız, ışıklandırmayı o alanda etkili kılmalısınız.

Doğala yakın bir aydınlatma ile ortamı daha ferah hale getirirsiniz. Bahçenin genel görünümü çok önemli. Aşırı aydınlatma ilk olarak gözleri yorar. Tasarımda kullanılan aydınlatma ürünleri her zaman estetik seçilmeli. Yürüme yollarına yerden aydınlatma sistemi uygulayabilirsiniz. Küçük bahçelerde ise duvar aplikleri iyi bir seçim. Kullanılan malzeme ise dış hava şartlarına karşı kendini korumalı.

Bahçenin içerisinde havuz bulunuyorsa, havuzun kenarlarını aydınlatabilirsiniz. Küçük renkli lambaları ise özellikle çiçeklerin arasında kullanın. Geceleri harika bir görünüm olur. Işık ve gölge oyunları bahçe düzenlemesinde çok önemli. Modern ve klasik tasarımlı bahçe dizaynlarına göre renk seçimleri yapılmalı. Doğanın güzelliklerinden daha fazla yararlanmak için her zaman tasarımlarınızda ayrıntıları göz önünde bulundurun.