Bahçe Aydınlatmasında Nelere Dikkat Etmeli

Kim şöyle çok güzel bahçeli bir evi olsun istemez ki? Eğer siz de o şanslı gruptansanız ve sonunda hayaliniz olan bahçeli gönlünüzdeki eve kavuşmuşsanız ne mutlu size. Ama tabi ki olay bahçeli bir eve sahip olmakla bitmiyor.

Sonuçta insanlar hafta içi düzenli olarak eğer emekli değiller ise çalışıyorlar, çalışmasalar bile evin içinde işler bitmiyor.

O yüzden çoğunlukla bahçelerde geçirilen vakit  akşam  ve hafta sonları oluyor. Akşam sağlıklı vakit geçirebilmek için de doğru bir aydınlatma sistemi uygulamak gerekiyor ama nasıl?

İşte İpuçları

Gelin dilerseniz bahçe aydınlatmasında nelere dikkat edilmeli onların neler olduğuna bakalım:

İşte herkesin aklında olması gereken birkaç ufak bilgi notu. Sizin de unutmamanız gereken.

  • Öncelikle gösteriş yapmak adına çok fazla aydınlatma ve her yeri gündüz gibi aydınlatma sistemi ile donatmaya gerek yok.
  • Bahçe ebatları bilinmeli ve ona göre yeterli olan yani en karanlık anda bile nasıl en rahat hareket edilebilecek ise ona göre aydınlatma değerlerine karar verilmeli. Eğer bunun hesaplaması yapılamıyorsa bir elektrik mühendisinden bilgi alınarak ona uygun bir elektrik tesisatı kurulmalı.
  • Enerji verimliliği sistemine uygun ampul ve yenilenebilir enerji sistemleri kurulmalı.
  • Bahçenin oval, kare ya da dikdörtgen olmasına göre aydınlatma sistemleri kurulmalı ve her bir yönden aydınlatma yapılmamalı. Kör nokta bırakılmamalı.