Alışveriş Merkezleri Aydınlatmasına Farklı Bir Yaklaşım

  • Ana Sayfa
  • Alışveriş Merkezleri Aydınlatmasına Farklı Bir Yaklaşım

Günümüzde artık her şeyin bir arada olduğu çarşılar olan Alışveriş merkezlerinin giderek çoğaldığını görebiliriz. Çok büyük yapılar olan alışveriş merkezlerinin ısıtılması ve aydınlatılması için ise farklı teknikler kullanılır. Bu kadar geniş bir alanın aydınlatılması zor ve pahalı bir işlemdir.

Ancak günümüzde yeni çıkan teknolojiler sayesinde bu maliyet, yüksek oranda giderildi. LED aydınlatma elemanlarının kullanılması ile yüksek oranda tasarruf sağlamanın yanı sıra, uzun süre bakım yapılmasına da gerek kalmıyor.

Alışveriş merkezleri tasarlanırken ışıklık adı verilen ve yapının en üstünde yer alan cam malzemeden yapılmış çatı büyük önem taşır. Buradan ne kadar fazla gün ışığı sızarsa, o kadar az aydınlatma kullanılıyor demektir.

Alışveriş Merkezlerindeki Aydınlatma Tasarımları

Farklı konseptler kullanılarak yapılan aydınlatmalar sonucunda, hem görsel açıdan uyum sağlanması hem de tasarruf sağlanması gibi faktörler, alışveriş merkezlerinin aydınlatmalarında kullanılır.

Bu yüzden alışveriş merkezlerinin birçoğunda ışığın yüzeylere yansıması prensibi kullanılır. Zeminde ve duvar yüzeylerinin bazı kısımlarında kullanılan granit kaplamalar, çoğunlukla ışığın çevreye dağılmasını sağlar. Bu durumda daha az aydınlatma elemanının kullanılmasından söz edebiliriz.

Bu tür yerlerde kullanılan aydınlatma yarı loş bir ortamın oluşturulması ve iç mekâna gelen kişilerde farklı hisler uyandırması bakımından önemlidir. Bazı yerlerde projeksiyon cihazları kullanılır. Bunun nedeni, ışığın tavana kadar ulaşmasını engellemektir. Çünkü tavan aydınlatmaları genelde alışveriş merkezlerinde kullanılmazlar.